Ukrayna’dan Ayçiçeği Tohumu İhracatı 9 Kat Azalırken İç Piyasada Ayçiçek Yağı Üretimi ve İhracatı Hızla Artıyor

world_sunflowerseed[1]2013/14 ihracat sezonunun ilk 5 ayında Ukrayna’dan ayçekirdeği ihracatı sadece 10 bin ton olarak gerçekleşirken bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre 9 kat düşüşü ifade etmekte.

Son yıllarda iç piyasada ayçekirdeği kırıcıları arasındaki rekabet ve fabrikaların yükselen üretim kapasiteleri neticesinde iç piyasada ayçekirdeğine olan talep artmış ve fiyat yükselmiş, ayçekirdeği tohumu ihracatıda giderek düşmeye başlamıştır. Bu eğilimin önümüzdeki yıllarda devam edeceği ve bu sezon iç piyasada ürün sıkıntısı çekileceği tahmin ediliyor. Geçmiş yıllarla mukayese edildiğinde ayçekirdeği ihracatındaki düşüş %40 civarındadır.

world_sunfloweroil[1]Yağ fabrikalarının bir kısmı bu yıl hammadde sıkıntısı çekilmesi durumunda belirli dönemlerde ve teknolojilerinin verdiği imkanlar ölçüsünde soya kırarak üretim açıklarını kapatmaya çalışacaklar.

Kanola üretiminin bu yıl %30 oranında düşmesi ve kanola kırmanın karlı olmaması sebebi ile bu yıl elde edilen ürünün neredeyse tamamı ihraç edildi. Bu yıl kanola rekoltesi 2,3 milyon ton olmuştu ve bunun 2 milyon tonu ihraç edildi.

Ali Bulut

15.02.2014

Kherson / Ukrayna

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s