THY’nın Herson’daki Görüşmelerine Lobi Faaliyetimizle Destek Verdik / «Турецкие авиалинии» в Херсоне

20140403_155842Türk Hava Yolları, geçen yılın Mayıs ayında Herson’da yetkililerle görüşerek İstanbul-Herson arasında tarifeli seferlerin başlatılması amacı ile ilk adımları atmış ve geçen sürede de havaalanında teknik incelemelerde bulunmuşlardı.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün Kırım’ın hava sahasını uçuşlara kapatmasının ardından Türk Hava Yolları Ukrayna’da alternatif hat arayışını hızlandırdı ve uluslararası statüye sahip Kırım’a komşu olan Herson’daki havalimanı ile ilgili çalışmaları önem kazandı. Ukrayna Sivil Havacılık Otoritesi geçtiğimiz günlerde Türkiye ile anlaşma imzalayarak Türk şirketlerine Herson’a uçma izni vermişti.

Türk Hava Yolları’nın İstanbul, Odessa ve Simferepol temsilcilerinden oluşan heyet ile beraber lobi çalışması kapsamında Herson’daki Türk işadamlarını temsilen 3 Nisan tarihinde Herson valiliği ve havaalanı yetkililerini ziyaret ettik.

20140403_160803Görüşmeler sırasında Herson Vali Yardımcısı İgor Şepelev, Herson Havalimanının uluslararası statüye sahip olduğunu, on yıl öncesine kadar günde 16 uçağın iniş kalkış yaptığını, kargo uçaklarına hizmet verebildiğini ve Kırım’daki son olaylardan sonra öneminin arttığını söyledi.

Türk Hava Yolları yöneticileri ise havaalanında gerekli teknik incelemeleri yaptıklarını ve Ukrayna’lı yetkililerin kendilerine verdikleri bilgileride değerlendirerek işbiriliğine yönelik karar alacaklarını bildirdiler.

1396606287_ryirsrrrrrss-rssrryirss[1]Bende, Herson şehrinin Ukrayna’nın dış ticarette dünyaya açılan önemli bir kapısı olduğunu, başta Türkiye olmak üzere Orta Doğu, Afrika ve Avrupa için önemi hızla artan bir şehir olduğunu belirterek tarifeli seferlerin başlaması ile şehrin hızla gelişeceğini ve yıldızının parlayacağını belirttim.

Toplantı sonrasında Herson’daki Türk işadamları ile de bir araya gelen THY heyeti arkadaşlarımızında bu konudaki düşüncelerini ve tavsiyelerini not ederek şehrimizden ayrıldılar.

Umarım en kısa zamanda THY’nın tarifeli başlar ve Herson iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde etkinliğini arttırır.

Ali Bulut

03.04.2014 Herson/Ukrayna

«Turkish Airlines» продолжают интересоваться аивособщением с Херсоном

news_0414_herson_040414[1]3 апреля на территории аэропорта «Херсон» состоялась встреча руководства облгосадминистрации с директорами представительства «Turkish Airlines» в г. Одесса с целью обсуждения вопроса развития сотрудничества и, в частности, налаживание регулярного авиасообщения с регионами Турции. Об этом сообщает пресс-служба Херсонской ОГА.

«У херсонского аэропорта много преимуществ, ведь он имеет международный статус, близко расположен к побережью Черного и Азовского морей, представляет собой огромный туристический потенциал Таврического края. Кроме того, аэропорт способен принимать и обслуживать грузовые самолеты», – отметил первый заместитель областной государственной администрации Игорь Шепелев.

В свою очередь, представители авиакомпании «Turkish Airlines» заверили , что всю предоставленную информацию проанализируют и определятся по дальнейшему сотрудничеству.

1396609164_3_170[1]«Уверен, что вместе с нашими партнерами совместными усилиями нам удастся создать пассажирский поток и организовать регулярные авиарейсы с Турцией», – подчеркнул Игорь Шепелев.

В ходе встречи присутствующим продемонстрирован видеоролик о достижениях Херсонщины за последние годы.

Представители облгосадминистрации и авиакомпании «Turkish Airlines» осмотрели аэропорт «Херсон», который является современным аэровокзальным комплексом с оборудованными залами вылета и прилета.

Справка. Турецкие авиалинии (тур. Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı, англ. Turkish Airlines) – флагманский авиаперевозчик Турции, одна из крупнейших авиакомпаний мира. Базируется в Стамбуле. Выполняет ряд регулярных рейсов на 118 международных и 37 внутренних маршрутах в Европу, Азию, Африку, Америку.

Kaynak : http://www.wing.com.ua/content/view/13041/37/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s