Ukrayna’da 2014 Hasat Sezonu Güzel Haberlerle Başladı

Ukrayna’da 2014 yılı hasat işlemi iki hafta önce başlamıştı. Ekinler için çok uygun şartlarda geçen bahar ayı sonrasında durum gayet iyiydi. Biçimin başlaması ile tahmini rakamlar yerini artık gerçek rakamlara bırakmakta. Hasatta son durumu ise şimdilik kısaca şu şekilde :

combinemain[1]Ukrayna’da 1 Temmuz tarihi itibari ile 16 eyalette, 891 bin hektar arazide biçim yapıldı ve bu miktar ekili arazilerin %9’unu oluşturmakta. Biçimi yapılan arazilerden elde edilen ürün miktarı 2,5 milyon ton, ortalama verim ise 2,78 ton/ha oldu. Geçen yılın aynı tarihinde biçilen arazi toplamı 2,17 bin hektar ve ortalama verim 2,55 ton/ha olmuştu. Bu yılki rakamlara Kırım’ın dahil olmadığını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kırım’da verim genelde Ukrayna ortalamasının altındadır. Bu sebeple, bu yılki verimin yüksek çıkmasında ekinlerin iyi durumunun yanı sıra Kırım’ın nispeten düşük verim rakamlarının dahil olmamasıda önemli rol oynamaktadır.

Kırım’ın hesaplamalardan çıkarılmasına rağmen bu yılki biçim hızı geçen yılın çok gerisinde kaldı. Son bir aydır devam eden düzensiz yağışlar ülkenin güneyinde biçim hızını düşürmüştür. Ayrıca, yağışların durmasından sonra büyük bir coğrafyada birdenbire başlayan biçim işlemi sebebi ile bu günlerde biçerdöver sıkıntısı çekilmekte ve güneyde tarlalar olması gereken hızda biçilememektedir. Bu sıkıntının bir süre daha devam etmesi bekleniyor. Biçerdövere olan aşırı talep sebebi ile biçim ücretleri, biçer kiralarıda oldukça yükselmiş durumda. Geçen sene 30 $/ha civarında olan biçer kiraları bu yıl 40 $/ha’a yaklaşmış durumda.

5d4bcfad-545c-beca[1]Bu yıl erken tahıl hasatı yapılacak 10,3 milyon hektarın 6,4 milyon tonunu buğday, 3,2 milyon hektarını arpa ve 942 bin hektarını kanola ekili araziler oluşturmakta.

Ürünler özelinde verim durumu ise şimdilik şu şekilde oluştu:

Buğdayda 230 bin hektar biçim yapılırken verim 2,72 ton/ha.

Arpada 655 bin hektarda biçim yapıldı ve 2,81 ton/ha verim elde edildi.

Bezelyede biçimi yapılan 15 bin hektar arazide 1,81 ton/ha verim elde edildi.

Kanolada ise 112 bin hektarda biçim yapıldı ve 1,66 ton/ha verim elde edildi.

2013/14 sezonunda yapılan tahıl ürünleri ihracatı 32,4 milyon tona ulaşırken bu yıl ihracatın 34 milyon ton civarında olacağı tahmin edilmekte. 2013/14 sezonunda ihracatı yapılan ürünlerin açılımı ise şu şekilde : 9,4 milyon ton buğday, 20,1 milyon ton mısır ve 2,5 milyon ton arpa.

http://tuid.org.ua/ukraynada-2014-hasat-sezonu-guzel-haberlerle-basladi

Ukrayna’da 2014 Hasat Sezonu Güzel Haberlerle Başladı” üzerine 2 yorum

  1. Teşekkürler ali bey Ukraynaya uğramadan oradaki durumu devlet verileri gibi kolayca alabilmemiz bizim içinde büyük avantaj. Yardımların ve Paylaşımın için sağ olasın. Hayırlı işler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s