Rus Tahil Devi Yug Rusi’den Herson’daki Yatırımı İçin Beklenmedik Karar

YugRusiYug Rusi, Rusya’nın önde gelen tahıl ihracatçısı ve ayçiçekyağı üreticisi firmalarından biridir. Geçtiğimiz yıl satın aldığı ve Ukrayna pazarına girişinde önemli bir adım olarak konumlandırdığı, Ukraynanın Kherson limanındaki terminalini satma ve Ukrayna piyasasından çıkma kararı aldığını konuşuluyor.

Bu terminal, 15 bin tona kadar tahıl ve 10 bin tona kadar da bitkisel yağ gemilerinin yüklenebildiği, küçük  olmakla beraber konumu itibari ile çok önemli bir terminal.

Ukrayna ve Rusya arasında Kırım’ın ilhakı ile başlayan gerginlik her geçen gün giderek artmakta, ticaret başta olmak üzere ikili ilişkileride olumsuz etkilemeye devam etmekte. Yug Rusi’nin bu kararıda gergin ilişkilerin bir sonucu olarak değerlendiriliyor. Ancak, firmanın bu satış kararını istediği fiyat ve zamanda sonlandırabileceğine ise şüphe ile bakılıyor.

Ukrayna’da sıvı mal yükleyebilen sınırlı sayıdaki terminallerden biri olan bu terminal geçtiğimiz yıllarda uzunca bir süre Amerikalı WJ firması ve Ukraynalı ortağı tarafından işletilmiş ancak daha sonra ortaklar arasındaki problem sebebi ile WJ hissesini yerel ortağına devrederek bu yatırımdan çekilmişti. Ilerleyen günlerde de Yug Rusi’nin cazip teklifi ile terminal el değiştirmişti.

Terminal, Herson ekonomisi için önemli bir yer tutmakta. Stoklama, yükleme kapasitesi ile Herson’daki önemli sektörel işletmelerden biri olarak öne çıkıyor. Şehir merkezinde olması sebebi ile şehrin günlük yaşamının da bir parçası olmuş durumda.

İki ülke arasındaki ilişkilerin böyle devam etmesi durumunda günün Ukrayna’da Rus yatırımcısı olma günü olmadığına inanan Rus şirketlerinin Ukrayna’daki yatırımlarını bir bir sonlandıracakları tahmin ediliyor. Diğer Rus şirketlerinin ilerleyen günlerde Ukrayna piyasasından çıkma kararlarının artarak devam etmesi Rus hükümetinin yatırımcılarına bu doğrultuda “tavsiye”de bulunmuş olma ihtimalinide güçlendirecek ki bu durum yakın vadede ilişkilerin gergin seyredeceğinin işareti olacak. Yug Rusi’nin bu kararının AB ve ABD’nin Rusya’nın enerji, bankacılık, dış ticaret ve savunma sanayi üzerindeki yeni yaptırım kararlarının ve Rusya’nın bu resti gördüğünü açıkladığı günlerin hemen arkasından gelmiş olması ise dikkat çekici.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s