Türkiye’nin Ukrayna’dan Buğday İthalatı Artıyor

00580-2505-36971[1]2014/15 tahıl sezonunun başından itibaren Türkiye, Ukrayna’dan buğday ithalatını önemli ölçüde arttırdı.

Yeni dönemin başı olan 1 Temmuz 2014 tarihinden bugüne kadar 120 bin ton buğday Ukrayna limanlarından Türkiye’ye sevk edildi. 2013/14 tüm sezon boyunca 221 bin ton buğdayın Türkiye’ye yüklendiğini dikkate alırsak bu sezonun ilk 45 günlük diliminde tonajda geçen senenin neredeyse yarısına ulaşılmış durumda.

Bu artışta Türkiye’deki düşük ve Ukrayna’daki yüksek rekoltenin, Ukrayna’daki buğday kalitesinin bu yıl daha yüksek oluşu, Ukrayna buğday fiyatlarının bu yıl daha düşük olmasının etkili olduğu görülüyor. Bu yıl kalitesi geçtiğimiz yıllara gore daha yüksek olan Ukrayna buğdayı uluslararası piyasada kaliteli Rus buğdayına rakip oldu. Türkiye’de ağırlıklı olarak ihracat amaçlı un üretiminde kullanılan 12,5 proteinli Rus buğdayına bu yıl rakip olan Ukrayna buğdayına olan talebin ilerleyen aylarda da aynı şekilde devam etmesi bekleniyor. Türkiye’de geçen sene 18 milyon ton olan buğday rekoltesinin bu yıl 15 milyon ton olduğunuda hatırlatmak isterim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s