Milletlerarası Ticaret Odasını (ICC) Ziyaret Ettik ve TUİD Olarak İşbirliği Protokolü İmzaladık

1413520498_dsc_0643[1]

Bulunduğu ülkelerde önde gelen sanayici ve işadamlarını bünyesinde bulunduran ICC’nin (Milletlerarası Ticaret Odası) Herson odasını 16 Ekim tarihinde ziyaret ettik.

1413520493_dsc_0613[1]TUİD (Türk Ukrayna İşadamları Derneği) Herson temsilciliği olarak organize edilen ziyarette iki ülke arasındaki ticari ve kültürel ilişkiler, karşılıklı yatırım, işbirliği, kalkınma konuları değerlendirildi.

ICC Ukrayna birinci başkan yardımcısı ve Herson odası başkanı Anatoly Homenko ve oda üyeleri tarafından oldukça sıcak karşılanan TUİD heyetine bölgenin sanayi ve ticaret durumu hakkında detaylı bilgi verildi. Her geçen gün artan önemi ile öne çıkan Herson’un önümüzdeki yıllardaki gelişiminde komşu Türk sermayesinin gerekliliği ve önemini vurgulayan Homenko TUİD’in böyle bir dönemde gerçekleştirdiği bu ziyaretin öneminden bahsetti. 1413520481_dsc_0620[1]Bu ziyaretin bölgedeki iş dünyasınca memnuniyetle karşılandığını ve ülkenin içinde bulunduğu bu kriz döneminde kendilerini daha da umutlandırdığını söyledi. Yabancı yatırımcının bölge için önemine dikkat çeken başkan, Ukrayna kanunlarının ve hukuk sisteminin yabancı yatırımcıyı cezp etmediğini ve süratli bir şekilde yenilenmesi gerektiğini vurguladı. Farklı sektörlerden oluşan ICC heyetindeki diğer üyeler Türkiye’nin son 20 yıldır gerçekleştirdiği ekonomik atılımın kendilerince yakından takip edildiğini, kendileri için uygulanabilir bir model olduğunu ve Türk işadamları ve kurumları ile yakın işbirliği içinde olmak istediklerini söylediler.

1413520511_dsc_0622[1]TUİD Herson temsilcisi Ali Bulut, bölgenin önde gelen işadamlarını çatısı altında bulunduran ICC’nin organizasyon gücünden, yapısından etkilendiklerini ve kendileri ile işbirliği içinde olmaktan memnun olduklarını söyledi. İlerleyen aylarda ICC ve TUİD’in ortak forum, fuar, ziyaret gibi organizasyonları gerçekleştirerek bahsedilen ticari potansiyelin ortaya çıkmasına gayret edeceklerini belirtti. İki ülke arasındaki denizin THY’nın Herson’a direkt uçuşları ile artık daha kolay aşıldığını ve işadamlarının biri birlerinden öğrenecekleri derin tecrübelere sahip olduklarını özellikle tarım, hafif sanayi, lojistik, turizm alanlarında bölgenin potansiyelinden bahsetti.

1413520512_dsc_0631[1]TUİD YK başkanvekili Burak Pehlivan bu ziyaret esnasında Herson’un potansiyelinin düşünülenden daha yüksek olduğunu görmekten memnun olduklarını belirtti. Türkiye’deki serbest bölgelerin Ukrayna ve Herson özelinde çok uygun bir model olduğunu hatırlatarak TUİD’in hem kurumsal hem de üyeleri olarak bölge işadamları ile işbirliğine hazır olduklarını söyledi. Açtıkları Herson temsilcilikleri vasıtasıyla bölgedeki işadamaları ile daha yakın ilişki kuracaklarına inandığını vurguladı.

Toplantı sonrasında ise iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi, işadamları arasındaki temasın ve ticari potansiyelin arttırılması amacı ile işbirliği protokolü imzalandı.

Verilen kokteylde katılımcılar yakından tanışma imkanı bulurken ayaküstü sohbetler dahi yakın gelecekte yapılacak işbirliklerin müjdecisi gibiydi.

http://www.turkasi.net/turk-isadamlari-kurulusu-uluslararasi-dis-ticaret-odasi-ile-isbirligi-anlasmasi-imzaladi/

http://tuid.org.ua/ukrayna-turk-is-dunyasi-gucleniyor-uluslararasi-ticaret-odasiyla-hersonda-isbirligi-antlasmasi-see-more-at-httpburakpehlivan-org2648ukrayna-turk-is-dunyasi-gucleniyor-ukrayna-ulusla

http://nikcenter.org/newsItem/8628

1413520535_dsc_0653[1]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s