Ukrayna Tarımının Yıllık Yeni Yatırım İhtiyacı Ve En Önemli Problemleri

IMG_6733%5B1%5D[1]

Blezyer Vakfı icra kurulu direktörü Oleg Ustenko geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Ukrayna’da tarım sektörünün etkili gelişebilmesi için önümüzdeki on yıl içinde her yıl 5 milyar dolar yatırımın gerektiğini açıkladı. Başka bir deyişle potansiyeli çok yüksek Ukrayna tarım sektörünün dünyada bir dev haline dönüşebilmesi için toplamda 50 milyar dolar yatırıma ihtiyacı var.

earth_b[1]Ancak, ülkedeki yolsuzluk, idari engeller, adli sistemin kusurları gibi sebeplerden dolayı yabancı yatırımcı ülkeye pek istekli davranmıyor. Özellikle, batılı işadamları ülkelerinde alışık oldukları düzene pek benzemeyen ve bizim tabirimizle biraz “şark düzeni”ni andıran ülkedeki ticari yapının ürkekliği içindeler. Son on yıldır ülkenin içinde bulunduğu istikrarsızlık ise adeta onları haklı çıkarır nitelikte. Uzaktan bakıldığında bu çekingenlik haklı görünse dahi durumun olduğundan çok fazla abartıldığını düşünmekteyim.

Ukrayna’da tarım sektörünün üç temel riski veya zorluğu bulunmaktadır :

wk_c12_jan17t19_i[1]İlk sıradaki en önemli risk insani sebeplerden kaynaklanmamaktadır. Kışın soğuk hava, don ve yazın kuraklık çiftçilerin en fazla endişe ettiği konulardır. Bu riski azaltmak için çiftçiler her geçen gün bu klimaya daha uygun ve derin kök yapısına sahip bitkilere teşvik edilmekte ve yönelmekteler. Çiftçiler, tarımın çatısız bir fabrikada devam eden, sürekli bir üretim süreci olduğu fikrine ve işletme anlayışına alıştırılmaya çalışılıyor. Bu işletme anlayışının yavaş yavaş devreye girmesi ile riskli ürünlerden uzaklaşılacak, rekoltede dalgalanmalar aza indirilecek ve verim artacaktır.

grain-bag-work-farmer[1]Bir diğer önemli sorun ise hırsızlık. Evet, maalesef ülke genelinde ve tüm sektörlerde hırsızlık ciddi boyutlarda, hoş olmayan bu gerçeği kabul ve itiraf etmek gerekiyor. Ancak, işletmelerde gerekli idari, teknolojik ve güvenlik önlemlerinin alınması durumunda hırsızlığın en aza indirilebileceği de bilinmeli ki bunu başaran firmalar var.

ukrbanker1[1]

Yolsuzluk ise yine ülke genelinde her sektörü kanser gibi sarmış en önemli sorunlardan biri. Bu sorunu çiftçiler veya yatırımcılar tek başına çözemeyecekleri gibi çok kısa sürede çözülebileceği konusunda da benim endişelerim bulunmakta. Çözüme, sistemli bir devlet politikasına halkın geniş desteği ile zaman içinde ulaşılabileceğine inanıyorum. Ukrayna’da yapılacak yatırımlarda bir süre daha iş kolaylaştırma bedeli veya resmi olmayan yerel bir vergi gideri olarak bu tür masraflar için bir bütçe ayrılması gerekecek.

Bu ve diğer sorunların ve risklerin önemli bir kısmı zaman içinde çözülemeyecek, hafifletilemeyecek veya düzene sokulamayacak zorlukta kesinlikle değil. Ülkenin içinde bulunduğu zorlu süreçte önemle olan bu sorunların çözümünde doğru birimlerle, doğru insanlarla, doğru zamanda, doğru kararlarla problemi halledebilmek.

008_Golovin_001[1]Ukrayna’da tarım sektöründe başarısız girişimlerin ve yeni yatırımcıların yaptığı en büyük hata ülkenin ihtiyacı olmayan ürün ve konulara, yanlış projelere yatırım yapmak ve ayrıca özellikle yatırımın ilk yılları için piyasa ortalamasının üzerinde yüksek ürün fiyatı, verimi beklentisi ve düşük maliyet hesaplaması yani yanlış fizibilite raporları. Yurt dışından gelen ve ülkelerinde çok başarılı olmuş yatırımcıların Ukrayna’da başarısız olmalarında konularını çok iyi biliyor olmalarının verdiği aşırı özgüven patlaması ve yerel deneyimlere önem vermemeleri de önemli rol oynamaktadır.

Üretimde, rekoltede patlamaya, atılıma hazır Ukrayna tarım sektöründe uzun vadeli yatırım projelerinin ve ülkenin içinde bulunduğu bu zor günlerde doğru başlangıçların başarılı olacağına inanmaktayım. Türkiye’de sektöründe uzman firmalarımızın önümüzdeki bir-iki yıl Ukrayna’yı yakın takibe almaları gerektiğine inanmaktayım.

012_Lischuk_001[1]002_ABalmann_En[1]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s