Türk Konseyinden Ukrayna’da Önemli Açılış ve Türk Diasporasını Temsilen Yaptığım Konuşma

10855846_1388410631457151_1967263769_oTürk dili konuşan devletler arasında kapsamlı işbirliğini teşvik, derinleştirmek, bölgesel ve küresel barış ile istikrara katkıda bulunmak, üye ülkeler arasındaki ortak tarih, kültür, kimlik ve bu halkların dil birliğinden kaynaklanan özel dayanışma temelinde 2009 yılında inşa edilmiş olan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi – TDİK) Ukrayna’nın  başkenti Kiev’de  “Türk Keneşi Diaspora Bölgesel Merkezi”nin açılışını 24.Aralık.2014 tarihinde yaptı.

253389_10152617529422862_8088181397096644065_nUkrayna’daki Türk diasporasının en önemli kuruluşlarından biri olan TUİD’i temsilen başkanvekilimiz Burak Pehlivan ve Can Sirman ile beraber katıldığımız bu önemli açılışta diaspora adına yaptığım konuşmamda bu merkez’in önemini vurgulayarak diasporalar arasında eşgüdümün gerekliliğini ve TDİK ‘in kuruluş amaçları doğrultusunda Ukrayna’daki diasporamızın fertleri ve STK’ları olarak Konseyin çalışmalarına elimizden gelen katkıyı yapmaya çalışacağımızı belirttim.

10339324_10152629970807695_3232543643883788976_o

Türk Konseyi ve Kiev’deki merkezinin açılışı ile ilgili detaylar TDİK’in resmi sitesinde yer almaktadır :

_______________________________________________

24 Aralık 2014 tarihinde Kiev’de Türk Keneşi Diaspora Bölgesel Merkezi açılmıştır.

Açılışa Ukrayna Belediye Başkanı Danışmanı, Kırgızistan ve Türkiye’nin Kiev Büyükelçileri, Azerbaycan ve Kazakistan Büyükelçilik müsteşarları, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı temsilcisi, Ukrayna’da yaşayan Türkdildeş diasporaların temsilcileri ile Türk Keneşi Diaspora Temas Grubu temsilcileri katılımıştır.
İlk olarak Türk Keneşi Genel Sekreteri Büyükelçi Ramil Hasanov, Türk Keneşi Dönem Başkanı Türkiye Cumhuriyeti’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel ve Kiev Belediye Başkanı Danışmanı Bogdan Balasinoviç Diaspora Bölgesel Merkezinin açılışını yaptılar.
IMG_85261389309130645.JPG_1419079_buyuk[1]Açılışın ardından gerçekleştirilen toplantıda ilk olarak konuşan Genel Sekreter Ramil Hasanov, Türk Keneşi hakkında bilgi vermiş ve Ortak Diaspora Merkezinin açılması amacıyla bugüne kadar Türk Keneşi bünyesinde gerçekleştirilen çalışmaları aktarmıştır.
Genel Sekreter Hasanov Devlet Başkanlarımızın her zaman Türk halkları arasında birliğin güçlendirilmesine büyük önem verdiğini, Türk Keneşinin 4. Zirve’sinde “Bölgesel Diaspora Merkezleri”nin kurulmasını teşvik ettiklerini bildirmiş, bugün kurduğumuz Diaspora Bölgesel Merkezinin Türkdildeş ülkelerin uluslararası konumlarının güçlendirilmesi, Türkdildeş devlet ve halkların kültürünün ve değerlerinin tanıtılması, olumlu imaj oluşturulması, sosyal ve siyasi bakımlardan daha aktif hale gelinmesi, bu halkların diğer ülkelerdeki çıkarlarının savunulması, Türk dünyasının aleyhine yapılan propaganda kampanyalarının etkisiz hale getirilmesi, Türk halklarının karşılaştığı sorunlarla ilgili gerçeklerin uluslararası kamuoyuna ulaştırılması yönünde önemli adımlar atacağını söylemiştir.
IMG_852911529961070137.JPG_1120449_buyuk[1]Merkez, Ukrayna’dakı Türkdildeş diaspora kuruluşlarının gönüllülük esasına göre katılımları ve Türkdildeş ülkelerin diasporalardan sorumlu kurumlarının temsilcilerinden oluşan bir yapı olacaktır. Merkezin idaresi tarafların ikişer temsilcisi ile bir Türk Keneşi temsilcisinden oluşan Yürütme Kurulu eliyle gerçekleştirilecektir.
Akabinde, Kiev Belediye Başkanı Danışmanı Bogdan Balasinoviç, Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Kırgız Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Ulukbek Chınaliev, Azerbaycan Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği Müsteşarı Nazim Aliyev, Kazakistan Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Argın Ospanov, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı Başkan Yardımcısı Mehmet Köse, Ukrayna Azerbaycanlıları Birleşik Diasporası Başkanı Hikmat Cavadov, “Dostyk” Kazak Kültür Merkezi Başkanı Dzhamil Ayazbayev, Ukarynada yerleşik Uluslarası Kırgızistan Toplumu Yönetim Kurulu üyesi Azamat İsmayilov ve Türkiye İşadamları Derneği temsilcisi Ali Bulut açılan Merkez’in önemini vurgulamış ve diasporalar arasında eşgüdümü sağlayacağını belirtmişlerdir.
Kırım Tatarları Meclisi Başkanı Refat Çubarov’un da aralarında bulunduğu 60’a yakın katılmcının iştirakı ile gerçekleştirilen toplantının ardından Ukrayna Azerbaycanlıları Birleşik Diasporası tarafından açılış onuruna kokteyl verilmiştir.
Kiev’i takiben Vaşington, Berlin ve Paris’te diğer Diaspora Bölgesel Merkezlerinin açılışları gerçekleştirilecektir.
________________________________________________________________________________________

Türk Konseyinden Ukrayna’da Önemli Açılış ve Türk Diasporasını Temsilen Yaptığım Konuşma” üzerine bir yorum

  1. ALLAH RAZI OLSUN..GELECEĞE YÖNELİK BU GAYRETLER DAİMA İLERİYE TAŞINARAK BAŞLANGICI YAPANLAR ŞÜKRANLA ANILACAKTIR.BU BİRLİKTELİK VE İLİŞKİLER DÜNYA VAR OLDUKÇA YAŞAYACAKTIR..YAŞATANLARA..YAŞATMAYA GAYRETİ OLANLARA EL TUTATNLARA SELAM OLSUN.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s