T.C. Odesa Başkonsolosluğu İşadamlarımıza “Ukrayna Ekonomisi” Konulu Seminer Verdi

10955683_10152747089602862_4189204933003226748_n

T.C. Odesa Başkonsolosluğu 11 Şubat 2015 tarihinde “Ukrayna’da ekonominin ve iş dünyasının bugünkü durumu, beklentiler ve işadamlarımızı bilgilendirme” konulu bir seminer düzenledi.

Başkonsolosluk binasında gerçekleşen seminerde T.C. Odesa Başkonsolosu Nur Sağman, Ticaret Ataşesi Çetin Yılmaz, muavin konsoloslar Melih Demirtaş ve Leman Sınav yaptıkları konuşmalarda işadamlarımıza konu ile ilgili güncel, faydalı bilgiler verdiler.

Odesa, Herson ve Nikolaev bölgesinden işadamlarımızım geniş katılım gösterdiği seminere TUİD’den de geniş bir işadamı grubu iştirak etti.

Açılış konuşmasını yapan Başkonsolos sayın Nur Sağman hanımefendi sıkıntılı bir dönemden geçmekte olan Ukrayna’da Türk işadamlarınında da bu durumdan etkilendiklerini belirterek bu gibi kriz ortamlarında işadamlarımız ve vatandaşlarımız ile daha yakın iletişimde olmanın ve ekonomideki son gelişmeleri karşılıklı değerlendirmenin önemini vurguladı. Düzenledikleri bu seminer kapsamında da işadamlarımız buradaki güncel tecrübe ve bilgi paylaşımları ile işlerinde daha az sorun yaşamalarına veya var olan sorunlarının çözümünde katkıda bulunmayı amaçladıklarını ifade etti. Önümüzdeki aylarda da bu semineri belirli aralıklarla tekrarlamayı planladıklarını bildirdi.

Ticaret ataşesi Çetin Yılmaz ise yaptığı konuşmada Ukrayna’da ekonominin durumunu, beklentileri ve önerileri aşağıda özetlediğim ana başlıklarla değerlendirdi.

Çetin Yılmaz, 2014 yılının ilk altı ayında 78 bin konutun satıldığını, bu rakamın 2013 yılının tamamında yaklaşık 300 bin olduğunu ve 2014 yılı boyunca 57 bin yeni otomobilin satıldığını ki bu rakamın 2013’ün çok altında kaldığını söyleyerek konuşmasına başladı.

Ülkenin döviz ve altın rezervi 7 milyar dolar civarında. 2015 yılında devletin maaş, zaruri giderler, vs gibi minimum sabit giderlerinin toplamının en az 15 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Dış kredilerin ilerleyen günlerde devreye girmemesi durumunda Ukrayna devletinin bütçesinin çok ciddi sıkıntıya girme riski de bulunmakta.

Son bir yılda para birimi grivnanın %100’ün üzerinde değer kaybetti ve buna iç piyasada aksayan üretim ve ihracattaki düşüşte eklenince ülke gelirleri önemli miktarda azaldı.

Ukrayna’nın 11’inci büyüklükteki özel bankası Nadra Bank’ın geçtiğimiz günlerde iflas ettiğini hatırlatarak ilerleyen günlerde başka banka iflaslarınında olabileceğini ve döviz kurundaki belirsizliğin devam ettiğini söyledi.

10685417_10153152626288489_8717592449009587083_nİşadamlarının sermayelerini ve birikimlerini nakit dövizde tutarak, bankalarda tutulan mevduat konusunda dikkatli olunması tavsiye edildi.

Ülkenin mevcut ekonomik şartlarında yabancı yatırımcının gelmeyeceğini ve IMF gibi bazı kuruluşlar hariç yeni kredi imkanının çok zor olduğu vurgulandı. Şu ana kadar verilen kredilerin devletin tekrar ayağa kalkması için yeterli miktarlarda olmadığı ancak Batının gündemdeki bazı yeni kredileri vermesi durumunda ekonomi kısmen rahatlayabilir. IMF’nin vereceği kredilerin ise çok köklü yapısal reform yapılması şartı ile olacağı biliniyor.

Ülke ekonomisinde kayıt dışının payının %50’den fazla olduğu ve uzun zamandır ülkenin en büyük sorunlarından birinin bu olduğunu biliniyor. Dış yardımların önünün açılması için kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması için hükumet çaba gösterecek.

Kimi zaman vergi artırmanın amaçlananın aksine vergi gelirini artırmadığı, artışın tüketicilerin satın almasını caydıracak oranda olması halinde devletin kasasına giren gelirin vergi artırım öncesi miktarın bile altına düştüğü sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bunun yanı sıra, vergilerin ve dolayısıyla maliyetlerin yükselmesinin kayıt dışı ve gayrimeşru yöntemleri tetiklemesi riski de bulunmaktadır.

Bu sıkıntılı dönemin sonuçlarından bir diğeri ise piyasadaki zayıf, rekabet edemeyen, verimsiz işletmelerin elenmesi olacaktır. Her sektörden, zayıf finansman ve idari yapıya sahip çok sayıda firma son bir yıl içerisinde kapandı, iflas etti ve ilerleyen günlerde de devam edecek.

Ülkenin kronik sorunlarından biri olan karışık yasal düzenlemeler, gereklilikler ve aşırı bürokratik uygulamalar bugünde devam ediyor. Özellikle, yabancı yatırımcının ülkeye soğuk bakmasının en büyük etkenlerinden biride bu.

Geçtiğimiz günlerde bakanlar kurulu toplantısında tarım, petrol, gıda gibi ürünlerin üretiminde, nakliyesinde ve ticaretindeki lisans gibi yasal gerekliliklerin ve bazı bürokratik işlemlerinin azaltılma ve kolaylaştırma kararı alındı. Örnek olarak tahıl ürünlerinin transit ticaretinde alınan 25 grivna/ton karantina sertifika ücreti kaldırıldı. Karantina sertifika geliri olarak yılda devletin kasasına 3 milyar grivna girmesi gerekirken reelde elde edilen gelir bunun çok çok altında kalıyordu.  Böylelikle yabancı yatırımların artırılması amaçlanmaktadır.

3G lisans ihalesi 16 şubatta yapılacak. İhaleye ülkede faaliyet gösteren sektördeki üç operatör şirket haricinde bir yabancı firma olmak üzere toplamda dört şirketin gireceği açıklandı. Bu ihalede devlet kasasına önemli bir gelir sağlanması planlanıyor.

Ülkede şu an faaliyetlerini devam ettiren Türk firmalarının en sıkıntılı dönemlerinin içinde bulunduklarını bildiklerini belirten Yılmaz, sıkıntılı dönemin artık yavaş yavaş atlatılacağı döneme girildiğini hatırlatarak bu aşamadan sonra Ukrayna piyasasından çekilmenin doğru olmayacağını, imkanı olan firmaların bir süre daha dayanmalarının ilerleyen yıllar için kendilerine avantaj sağlayabileceğini düşündüğünü söyledi.

Böyle sıkıntılı bir dönemde çok fazla riske girmeden, finansman yapısı güçlü ve daha önce çalıştığınız, bildiğimiz, güvenilir firmalar ile iş yapılması ve yeni yatırımlar konusunda çok aceleci olunmaması tavsiye ediliyor.

İşletme için gerekli operasyonel miktarlar ile yasal gereklilikler haricindeki sermayenin banka hesaplarında tutularak riske atılmaması ve sadece 200 bin grivnalık mevduatın banka garantisi altında olduğu hatırlatıldı.

Ticari faaliyetleri minimum düzeyde tutarak bu dalgalı dönem en az hasarla atlatılmaya çalışılmalı.

Bakanlar kurulu kararları arasında ithalatta mevcut gümrük oranlarına ek olarak %5-10 arasında yeni vergi konulmasıda bulunmakta. Bu vergilerin gıda ürünlerinde %10, gıda harici ürünlerde %5 civarında olacağı tahmin ediliyor.

Kayıt dışı ekonominin artık hızla azalacağını ve azalması gerektiğini hatırlatan Yılmaz, başta 7.Km esnafı olmak üzere ülkede faaliyet gösteren tüm esnafın buna göre gelecek planlaması yapması ve artık tamamen resmi çalışma sistemine geçmeleri gerektiği konusunda uyarıda bulunuldu.

Ukrayna’daki tüm firmalarımızın kurumsallaşma zamanının geldiği ve bunu hızla yapan işletmelerin ilerleyen yıllarda daha başarılı olacağı söylendi.

Dövizin hızla artmasına rağmen 3500-4000 grivna civarında olan ortalama maaşın grivna bazında cüzi bir artış göstermesine rağmen bir yıl önce 380 $ olan ortalama maaşın bu günlerde 180 $’a düştüğünü ve bu sebeple kalifiye eleman bulma konusunda uygun bir zaman olduğu hatırlattı.

Çetin Yılmaz konuşmasının sonunda Ukrayna’da faaliyet gösteren Türk firmalarının  kendileri ile temasta olmalarını rica etti. Piyasa şartlarının ve değişen kanunların işadamı, esnaf ve vatandaşlarımıza en kısa zamanda iletilmesi ve doğru, hızlı ticari kararların alınabilmesi için bu dialogun önemini vurguladı. Bu sıkıntılı günlerde ticarette hukuki ve idari sıkıntılar yaşandığını, vatandaşlarımızın ortak benzer sıkıntılarına yardımcı olunabilmesi için vatandaşlarımızın muhasebeci, avukat, uzman personel, vs referanslarını ticari ataşeliğimizle paylaşmalarını rica etti.

Diplomatlarımızın verdiği bu değerli bilgiler sonrasında işadamlarımız sorunları ve ülkenin mevcut ekonomi durumu hakkında söz aldılar.

TUİD Yönetim kurulu üyesi ve Herson temsilcisi Ali Bulut, faaliyet gösterdiği tarım ve tahıl ihracatı sektöründeki sıkıntılardan bahsederken 1 Şubat tarihinde uygulamaya giren muhasebe sistemindeki değişiklikler hakkında bilgi verdi. Sektörde kayıt dışını ve KDV kaçağını azaltmaya yönelik bu uygulamanın çiftçiler için ilk yılın sıkıntılı olacağını ancak ilerleyen yıllarda çiftçi ve ülke için olumlu sonuçlar vereceğini düşündüğünü söyledi.

Herson bölgesinden katılan TUİD üyesi işadamlarımızdan Necati Özli ise önemli bir konuya dikkat çekerek çatışmaların devam ettiği veya riski yüksek bölgelerdeki Türk yatırımlarının sigorta durumu ve problemlerinden bahsetti. Ticaret ataşemiz savaşta veya gergin ortamda zarar görecek işletmelerin zararlarını tazmin etmelerinde yardımcı olmak amacı ile ülke genelinde Türk firmaları ve yatırımlarının envanterlerini hazırladıklarını, sigorta şirketlerinin ilerleyen günlerde Ukraynalı firmalarının zararlarını ödeyecekleri gün sigortalı Türk firmalarınında zararlarının tazmin edilebileceğini söyledi. Bu sebeple, konu ile ilgili olarak firmalarımızın kendileri ile iletişimde olmalarının önemini tekrar vurguladı.

Herson bölgesinden katılan bir diğer TUİD üyesi diğer işadamları ise kısa bir süre önce gerçekleştirdikleri Rusya seyahati izlenimlerini ve ekonomi notlarını paylaştı.

Odesa’daki tecrübeli Türk işadamlarından Selim Akel ise Ukrayna ekonomisinin Avrupa için öneminden ve bu sıkıntılı günlerin atlatılmasından sonraki aylarda Ukrayna’da önemli ticari imkanlar ortaya çıkacağını ve işadamlarımızın ticari mücadelelerine devam etmelerini tavsiye etti.

http://www.bulutali.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s