Sadiyar… Ukrayna’da Vatansız Vatansever, Barışsever Bir Ahıska Türkü…

Bugünlerde Ukrayna, Rusya, Kırım, Donetsk deyince hepinizin aklına 2013 yılının Aralık ayından bugüne devam eden çatışma ortamının geldiğini biliyorum. Resmi rakamlara göre 6 bin kişinin hayatını kaybettiği çatışmalarda nice hayatlar, hayaller, umutlar, ocaklar söndü. Ukrayna’da yaşayan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bu kardeş çatışmasının en kısa zamanda sonuçlanması ve bölgeye barışın gelmesi herkes gibi benimde dileğim.

Kaos ortamını bizzat yaşadığım ve ileride hatıralarımda önemli bir yer tutacak olan hayatımın bu kesiminden bazı izlenimlerimi kısaca özetlemek ve tanışmaktan büyük mutluluk duyduğum mert bir Ahıska Türkünden bahsetmek istiyorum.

10422248_438584899629383_4591912999194251053_nHerşeyden önce Ukrayna bu kaosa hazırlıksız yakalandı. Hep batıdan bir saldırı beklerken ülkenin doğusunda soydaşı ile biranda kargaşanın içinde buldu kendisini. Ordusunun teknik imkanları zaten yetersizdi ama esas zaaf nokta savaşmaya hazır asker sayısının çok az olmasıydı ki ilk birkaç ay içerisinde neredeyse tek kurşun atamadan Kırım’daki hakimiyetini kaybetti. Peşinden Lugansk, Donetsk bölgelerinde çatışmalar başladı. Burada da askeri olarak durumu pek iyi değil gibi gözüküyor. Ülkesini gönülden savunacak yeteri kadar eğitimli askeri yok. Seferberlik ilan edildi ancak askere çağırılanların bir kısmı askere gitme konusunda gönülsüz davranıyor. Herkesin sorduğu soru Ukrayna bu kargaşadan nasıl galip çıkacak ?

Peki bu zor günler Türkleri veya buradaki soydaşlarımızı nasıl etkiliyor ?

Kırım’da Tatar soydaşlarımızın çilesi 18 Mayıs 1944 tarihinde Orta Asya’ya sürülmeleri ile başladı. Aynı yıl Kafkaslarda yaşayan Türk soylu diğer halklarda sürgüne yollandı. İşte bu halklardan biri olan Ahıska Türkleri 50 yıllık sürgün hayatlarında hep vatanlarına, Ahıska’ya dönmeyi hayal ettiler. Ancak, olmadı. Şimdi dünyanın dört bir tarafına dağılmış durumdalar. Bir kısım Ahıskalı soydaşımızda Ukrayna’ya göç etti ve bunların on bin civarında olanı yirmibeş yıldır Kherson bölgesi ağırlıklı olmak üzere burada yaşıyorlar.

10698467_763935847003635_3099444728335945897_nİşte Ukrayna’daki Ahıskalı kardeşlerimiz, Tatar soydaşlarımız ile beraber 2014 yılındaki Ukrayna-Rus çekişmesinin ortasında kaldılar ve diğer tüm bölge halkı gibi bir anda bu kaostan olumsuz etkilenmeye başladılar.

Vatan hasreti çeken Ukrayna’daki Ahıska Türkleri uyum sorunu ve kültür farklılığı olmasına rağmen bugüne kadar Ukrayna devletinden ve halkından kaynaklanan büyük, ciddi sıkıntılar görmediler. Ukraynalılar ve “misafir” Ahıska Türkleri 25 yıla yakın bir zamandır barış ve dostluk içinde yaşadılar. Ama Ahıskalılar Ukrayna’da acaba hakikatten misafirler miydi ? İçlerindeki o vatan hasreti hiç bitmiyordu ancak mevcut şartlar Ahıska’ya dönmeleri için müsait değil.

Peki Ahıska Türkleri için vatan neresi ? Bugüne kadar onlara kapılarını açan, çalışmaları için toprak tahsis eden, eğitim, sağlık hizmeti veren bu on bin soydaşımız için vatan Ahıska mı, Ukrayna mı?

Gelişen teknoloji ile küçülen dünyamızda vatan artık Ukrayna. Ancak, Ukrayna bugün zor durumda, kaosun içinde. Burada yaşayan Ahıska Türklerinin vefa borcu var bu ülkeye.

1890999_282533125234562_1891567647_nİşte Sadiyar Mamedov bu ülkeye olan vefa borcunu ödemek için seferberlik çağrısına uyuyor ve gönüllü askere gidiyor.

Sadiyar Mamedov, 40’lı yaşlarına girmiş, sporcu, sosyal, zeki, lider ruhlu bir Ahıska Türkü. 25 yıla yakın bir zamandır akrabaları ile beraber Kherson şehrinde yaşıyor. Oturmuş bir işi, başarılı bir ticari işletmesi ve özel yaşantısı var. Bölgedeki soydaşlar arasında lider ve genç kanaat önderlerinden biri. TUİD (Türk Ukrayna İşadamları Derneği) Kherson şubemizin aktif üyelerinden. Türkiye ile Ukrayna arasındaki dostluğa, kültürel ve ticari ilişkilere katkıları olan bir üyemiz.

O şimdi asker. İki ay önce ortak bir arkadaşımızdan duydum Sadiyar’ın bir sabah sessiz, sedasız gönüllü olarak askere gittiğini. Bu haberi duyan herkes gibi bende ilk başta anlamadım “Nasıl yani ? Neden, niçin, ne zaman … ?”.

Biz bu soruların cevaplarını düşünürken o farklı kişiliğinin, içindeki lider ruhunun sesini dinlemiş ve yaşadığı ülkesine, vatanına vefa borcunu ödemeye gitmişti. Evet “vatanına”. Belliki vatan bellemişti Ukrayna’yı. Dedesinin, babasının anlattığı acı hatıraları var, çok iyi biliyor ve yaşıyor vatansızlığın ne demek olduğunu.

10394129_430325990455274_3491113228176083699_nEtrafındaki Ukrayna’lılara örnek oldu. Vatan sevgisinin sadece sözde kalmayacağını gösterdi.

Etrafındaki diğer Ahıskalı hemşehrilerine örnek oldu. Burası sadece iyi günde yaşanacak yer değil, zor günde de onların vatanı, sahip çıkmak gerek. Ait olduğu azınlığı ilerideki iyi günlerde Ukrayna’da kimsenin eleştirmesine fırsat vermek istemiyordu.

Etrafındaki biz Türklere örnek oldu. Fedakarlığın, vefanın, bedelsiz askerliğin, cesaretin, liderliğin ne olduğunu  gösterdi.

Dün yüzyüze görüşme imkanı buldum Sadiyar ile. Sohbet ettik, kafamdaki tüm soruları sordum kendisine. O yine farklı kişiliği ile cevap verdi “Abi, ben savaşmaya değil, barışa katkıda bulunmaya gidiyorum”. Ukrayna ile Rusya arasında barışın bir an önce sağlanması en büyük dileği.

Bu farklı insanı tebrik ediyorum. En kısa sürede arzuladığı barış dolu ülkesinde, vatanında huzurlu günlerde yaşar.

Son söz olarak benim gözlemim şu ki gelinen durumda, ortaya çıkan çatışma ve kaos tablosunda, denklemde birçok şey doğru değil. Kardeş kavgasına dönen bu kaosun iki tarafında da Slav ve hristiyan kardeşler var. Her iki tarafında kan dökmeden, müzakereler yolu ile en kısa sürede barışı tesis edeceklerinden eminim ve umutluyum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s