Herson’da Bir Vatandaşımız Öldürüldü

image

Güney Ukrayna’da ticaret ile uğraşan bir vatandaşımızın yanmış cesedi Herson şehirinin yaklaşık 10 km uzağındaki bir tarlada bulundu.

Çernobayevka ve Zelenovka yerleşim birimleri arasındaki bir bölgede yerel çiftçiler yanmış bir ceviz öbeğini farkettiler. Bölge için pek alışılmış bir görüntü olmayan bu öbeği eşeleyen işçiler, sadece kemerinin ve kot pantolonunun bir kısmı haricinde neredeyse tamamı yanmış bir ceset gördüler ve polise bildirdiler.

Yakın tarihlerdeki kayıp ihbarlarını değerlendiren polis, birkaç gün önce  27 yaşındaki bir Herson’lunun patronu hakkındaki kayıp ihbarı üzerinde yoğunlaştı. İhbarda bulunan kişi, yanında şoför olarak çalıştığı ceviz ve meyve ticareti ile iştigal eden Türk vatandaşı patronundan bir süredir haber alamadığını ve yaşamından endişe ettiğini bildirmişti. Patronunun birkaç gün önce kendisine ait minibüs ve yanında da bir kadın olmak üzere komşu il Nikolaev’e borç tahsili için gittiğini ve bundan sonra bir dahada kendisinden haber alamadığını söylemişti.

Ceviz ticareti ile uğraşan kayıp tüccar ile bulunan cesedin üzerindeki yanmış ceviz arasında ilişki kuran polis cesedin kayıp Türk vatandaşına ait olabileceğini tahmin etti. Birkaç saat sonra kayıp minibüs bir kontrol noktasında yakalandı. Cesedin ve aracın bulunmasından sonra tekrar ifadeye alınan ihbarda bulunan kişi her şeyi itiraf etti. Patronunun parasını hiçbir zaman eve veya bankaya bırakmadığını, devamlı olarak yanında taşıdığını bildiğini ve yüklü bir miktar para olduğu anda bunu çalmayı planladığını ancak bunu tek başına yapamayacağını düşündüğü içinde genç bir arkadaşından yardım istediğini söyledi.

Yaptıkları plan doğrultusunda bir arkadaşının kaza geçirdiğini ve acilen yardım etmesi gerektiğini patronuna söylediğini, patronununda bunu kabul ettiğini ve beraber Antonovka demiryolu köprüsü altına gittiklerini ve burada bekleyen arkadaşı ile beraber patronunu beyzbol sopası darbeleri ile öldürdüklerini, daha sonrada cesedi tarlaya götürerek bir çukura attıklarını, üzerine yağ döktüklerini ve daha araçlarının arkasında bulunan ceviz dolu çuvallarıda üzerine koyarak yaktıklarını itiraf etti.Cevizin iyi yandığını bildiklerini ve bu şekilde geride sadece kemiklerin kalacağını ve iz bırakmadan cesedi yok edebileceklerini düşünmüşlerdi. Ancak, planları istedikleri gibi yürümemiş ve cesetten yanmamış parçalar kalmıştı.

Polis yetkilileri zanlıların hepsinin yakalandığını ve ellerinde yeterince delil olduğunu bildirdi. Ayrıca, çalınan dolar ve grivnanın büyük bölümününde ele geçirildiği açıklandı.

Öldürülen vatandaşımızın yakınları Herson’a gelerek olayı takip ediyorlar. Herson şehrinde yaşayan vatandaşlarımızda aileye yardımcı olmaktalar. Vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Ukrayna’da yaşayan ve ticaret ile uğraşan değerli hemşehrilerim, hatırlayacağınız gibi kısa bir süre önce benim başımada yine tatsız bir olay gelmişti ve bu vesile ile ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz sebebi ile ilerleyen günlerde sebebin para olacağı benzer olayların artarak yaşanabileceğinden endişe ettiğimi yazmıştım. Bu olay ve basına yansımayan diğer benzeri olayların sayısında son günlerde maalesef  artış gözlemlenmekte.

Yukarıdaki bu olayda yakalanan zanlıların kimlikleri hakkında bilgim olmasına rağmen polemik olmaması sebebi ile burada yazmak istemiyorum. Ancak, en yakınınızdakilele ticari ilişkilerde dahi ve özel yaşantımızda artık çok daha dikkatli olmamızın gerektiği bir dönemdeyiz.

Herson’da Bir Vatandaşımız Öldürüldü” üzerine bir yorum

  1. Ali bey merhaba
    Böyle bir haber var mı diye sabahtan beri arastiriyordum. Öldürüldüğünü bahsettiğiniz kişi dayimin oğlu ve aile olarak çok büyük bir acı yaşıyoruz :(.Konuyla ilgili bildiklerinizi paylasmanizi rica ediyorum.
    Saygılarımla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s