Türkiye’de Tarihinin Rekor Hasadı Beklenirken Rusya ve Ukrayna’dan İthalat Nasıl Etkilenecek ?

Bu yıl Türkiye’den, tarım sektöründen gelen haberler ülkemiz adına çok sevindirici. 23 milyon ton ile Türkiye tarihinin rekor buğday hasadı bekleniyor.

tum_zamanlarin_rekoru_bekleniyor_h192193[1]İç piyasada un ve unlu mamüllerin fiyatının üzerindeki baskıyı önemli ölçüde kaldıracak olan bu durum un ihracatında Türkiyenin rekabet gücünün artmasınada olumlu katkıda bulunacaktır.

Rekor hasat ülkemizin Rusya ve Ukrayna’dan yaptığı buğday ithalatını nasıl etkileyecek?

700 milyon ton olan dünya buğday rekoltesinin %3’ünü üreten ve 3-4 milyon ton un ve makarna ihraç eden Türkiye un ihracatında dünya lideri konumunda bulunuyor, Sektörde dünya sıralamasındaki en özemli rakibi olan Kazakistan’ı geçtiğimiz yıllarda geride bıraktı. Türkiye’nin ihraç ettiği un tamamen Rus tahıllardan üretilir. Bu da Rus buğday talebini artıran bir faktördür ki Türkiye Rusya’nın en önemli buğday ithalatçısıdır. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin iç ihtiyaçlarının ve ihraç edilen un ve mamüllerinin karşılanması için yeterli miktarda kaliteli buğday olmaması sebebi ile buğday Rusya başta olmak üzere farklı ülkelerden aktif şekilde ithal edilmektedir. Artan un ihracatı sebebi ile her yıl 4 milyon tona yakın (2014’de 3,75 mil.ton) buğday ithal edilmektedir.

hasatBu yıl rekor rekolte olmasına rağmen son yağışlar sebebi ile yıkanan buğdaylarda protein ve kalite düşmesi bekleniyor. Bu sebeple ülkemizin kaliteli buğday ihtiyacının karşılandığı Rusya’dan yüksek kaliteli mal ithalatının geçtiğimiz yıllar kadar olmasa dahi bir miktar azalarak devam edeceği tahmin ediliyor. Ukrayna buğdayının kalitesinin Rusya malına göre daha düşük ve fiyatının kısmen yüksek kalması sebebi ile bu yıl Türkiye’nin Ukrayna’dan buğday ithalatının önemli miktarda düşeceği öngörülüyor. Ayrıca, hedef pazarı Arap ve Afrika ülkeleri olan Ukrayna’nın bu yılda ağırlıklı olarak yine bu bölgelere mal satacağı tahmin ediliyor.

Bu tahminler Türkiye, Rusya ve Ukrayna’daki buğday kalite analiz sonuçlarının ortaya çıkması ile daha da netleşektir.

Ülkemizdeki buğday hasadı ile beklenti ve son durumu özetleyen haber metni aşağıdadır.

***

“TÜRKİYE’de ‘sarı altın’ olarak nitelendirilen buğday hasadındaki rekolte, geçen yıla oranla yüksek olmasına karşın yağışlardan dolayı protein oranında düşüş gösterdiği belirtildi.

Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, bu yıl 23 milyon ton ile Türkiye tarihinin en verimli hasadının yapılacağını söyledi.

Yılda 380 bin ile 400 bin ton arasında buğday hasadı yapılan ve yurdun tahıl ihtiyacının önemli bölümünü karşılayan Kahramanmaraş’ta da buğday hasadı sürüyor. Rekoltenin geçen yıla oranla 2 kat yüksek olması çiftçinin yüzünü güldürürken, Türkiye’de geçen yıl 18 milyon ton olan hasadın, bu yıl 23 milyon ton olması bekleniyor. Yurt genelindeki yağışlar nedeniyle protein oranında bir miktar düşüş kaydedilen bu yılki buğday hasadının, Cumhuriyet tarihinin en verimli yıllarından olduğu ifade ediliyor.

Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, buğdayda Cumhuriyet tarihinin en fazla rekoltesinin bu yıl alınacağını belirterek, “Cumhuriyet tarihinin en çok rekoltesini bu yıl alacağız. Yani çiftçimiz bu yıl buğdayda altın yılını yaşayacak diyebiliriz. Türkiye genelinde geçtiğimiz yıl 18 milyon ton buğday elde edilirken, bu yıl Türkiye genelinde 23 milyon ton buğday hasadı yapılacağı bekleniyor. Bu da Cumhuriyet tarihinin en verimli yıllarından biri olacak. Bunun yanı sıra buğday rekoltemizin çok yüksek olması, yağışların çok fazla olması, buğdayımızda bir miktar protein oranının düşük olmasına neden olacaktır. Ofisimizle görüştüğümüzde geçen yıllara göre protein oranının bir miktar düşük olduğu söylendi. Bu sebepten dolayı da fiyatlar geçen yıla nazaran aynı fiyatta kalacak ama protein oranından dolayı fiyatlarda biraz düşme olacaktır” dedi.

Çetinkaya, rekolte yüksekliğine nedeniyle Türkiye’nin bu yıl buğday ithal etmeyeceğini de ifade ederek, “Ürünümüzün bol olması çiftçimiz için ekstra bir kazanç. Geçtiğimiz yıl 150 kilo hasat yaparken, bu yıl 300 kilo. Bu da iki kat kazanç demek. Bunun piyasaya yansıması; yem fiyatları ve un fiyatlarının yükselmeyeceği anlamına gelir. Bu yıl hasat edeceğimiz 23 milyon ton buğday nedeniyle yurt dışından buğday ithal etmeyeceğimiz anlamına geliyor. Bu yıl Türkiye’nin üreteceği buğday kendimize yetecektir” şeklinde konuştu.

Bölge çiftçilerinden Adnan Demir ise, bu yıl ki hasattan memnun olduklarını geçen yıla oranla iki kat ürün elde ettiklerini söyledi.

Kaynak DHA”

***

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s