Ukrayna’da 2014/14 Rekoltesinin 60 Milyon Ton’a Ulaşması Bekleniyor

rekltUkrayna’da tahıl hasadının 60 milyon tona ulaşması bekleniyor.

Son verilere göre bu rakamın içinde 24,5 milyon ton kışlık buğday, 0,3 milyon ton kışlık çavdar, 3 milyon ton kışlık arpa, 4,2 milyon ton yazlık arpa, 0,4 milyon ton yazlık buğday bulunmakta. Ayrıca, 26 milyon ton mısır, 0,5 milyon ton yulaf, 0,3 milyon ton bezelye, 0,2 milyon ton darı ve 0,1 milyon ton karabuğday dahil olmak üzere diğer tahıllarda yer almakta.

Bu yıl arpa için hava şartlarının çok iyi bir sezon olduğu söylenemez. Bunun sonucu olarak 2014 yılında 3,0 ton/ha olan verimin 2,6 ton/ha’a düşmesi bekleniyor.

Aynı şekilde kışlık buğdayda verimin 4,2 ton/ha’dan 3,7 ton/ha’a, kışlık çavdarda 2,6 ton/ha’dan 2,4 ton/ha’a,  kışlık arpada ise 3,1 ton/ha’dan 2,8 ton/ha’a düşeceği tahmin ediliyor. Hava şartları sebebi ile geç ekilen bezelye, darı ve karabuğdayda rekoltenin geçen yıla göre daha düşük ve ortalama 2 ton/ha civarında olacağı bekleniyor.

Mısırda ise ülke genelinde ortalama verimin geçen seneki rakamlara yakın olarak 6 ton/ha civarında ve yağışın daha bol olduğu Vinnitsa, Hmelintski, Volny, Lviv, Jitomir ve Chernigiev bölgelerinde ortalama verimin 7,0-7,5 ton/ha olacağı tahmin ediliyor.

İçinde bulunduğumuz hafta Güney Ukrayna’da, Kherson ve Nikolaev bölgelerinde başlayan hasat, yağışlar sebebi ile olması gerektiği hızda şimdilik devam edemiyor. Hava tahminlerine göre güneyde yağışlar bugün itibari ile artık durmuş gözüküyor ve hasat işleminin Kuzey bölgelere doğru ilerlemesi ile rekolte rakamları kesinlik kazanmaya başlayacak.

Son yağışlar artık biçim aşamasına gelmiş başta buğday olmak üzere bazı tahıl ürünlerin kalitesini olumsuz etkilerken, soya, çekirdek, mısır gibi ürünleri olumlu etkilemiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s