Ukrayna’nın Güneyinde Başlayan Hasattan Gelen İlk Sonuçlar Yüzleri Güldürüyor

1436528348_38952c6f488d8bd55fb5f9d9d4a362ea9657f35e[1]Ukrayna’da hasat her yıl olduğu gibi bu yıda ülkenin en güney bölgesi olan Herson’dan başladı.

Normal şartlarda Haziran ayının son iki haftası içerisinde önce arpa ve peşindende buğday biçimine başlanırken bu sene şiddetli yaz yağmurları sebebi ile yoğun biçimin başlaması iki hafta geçikmeli yani Temmuz ayının ilk on gününe sarktı. Herson’un bazı bölgelerinde son bir ay içerisindeki ortalama yağış miktarı son yıllar ortalamasının 3-5 katına kadar çıktı.

Buğday ve arpa hasatı için bu olumsuz hava şartlarına rağmen bu yıl bölgede ortalama verimin geçen yıla göre daha yüksek olması bekleniyor. Herson’da bu yıl tahıl ekili 722 bin hektar arazinin bugüne kadar ancak %10’u biçilebildi ve 200 bin tonun biraz üzerinde mahsul elde edildi ki bu miktar geçen sene bu tarihlerde 700 bin ton civarında idi. Bununla yanında, elde edilen mahsulün kalitesi ise biçimdeki geçikmeyi telafi ediyor.

Arpa ve buğdayda biri birine yakın verim rakamları gözlemlenirken bazı çiftliklerde verim 4-6 ton/ha’a kadar çıkmakta. Bölgede ortalama verim şu ana kadar 3,16 ton/ha civarında iken bunun iyi bir rakam olduğunu söyleyebiliriz. Bazı çiftçiler yağmurlar sonrasında buğday, arpa tarlalarındaki yabancı ot fazlalığından, bazılarının ise kanolada tane kaybından şikayet etmelerine rağmen kanolada şu ana kadar yakalanan 1,6 ton/ha ortalama verimin bölge için çok iyi bir rakam olduğunu söyleyebiliriz ve hatta bazı tarlalarda bu rakamın 3,2 ton/ha’a kadar çıktığıda gözlemlenmekte.

Görünen o ki bu yıl çiftçilerin ve ülkenin yüzünün güleceği bir yıl olacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s