Ukrayna’da Ortalama Maaşlar, Ekmek-Sala İkilisi ve Geçim İndeksi

“Komsomolsky Pravda” gazetesinin Ukrayna baskısı ülkedeki idari bölgelerin maaş ve halkın temel gıdalarından olan “buterbrodostroeniya”ın (çavdar ekmeği-sala) baz alındığı bir geçim indeksi yayınladı.

salo“Sala” Ukraynalıların temel milli gıdalarının başında geliyor. Domuzun karın bölgesinin alt kısmındaki kalın yağ tabakasının tütsülenerek, tuzlanarak veya diğer yöntemlerle işlendikten sonra pastırma gibi ince dilimlenerek ekmek dilimi üzerinde tüketilen bir gıda. Mutfak kültürü zengin olmayan Ukrayna’da hazırlaması kolay bu gıdanın günün üç öğününde tüketilmesi sebebi ile bu indekste temel alınmış. Bir dilim üzerine konulan salanın ağırlığı ekmek diliminin ağırlığına yakın olması sebebi ile bu indeks çalışmasında “1kg ekmek+1kg sala” baz alınarak hesaplanmış.

Ukrayna’nın 25 idari bölgesindeki ortalama maaşlar hesaplandı ve bu bölgedeki yerel fiyatlar ile kaç kilo ekmek-sala alınabileceği hesabı yapıldı. Çıkan sonuca göre hazırlanan bu haritada ülkenin bölgelerindeki yerel halkın gelir ve geçim durumu hakkında fikir edinilebilmektedir.

UKRGIDA ENDEKSÇavdar ekmeğinin en ucuz olduğu bölge 7,31 grivna ile Odesa olurken en pahallı bölge 14,71 grivna ile Donetsk oldu.

Ekmek fiyatındaki bu büyük fark sala fiyatında da gözlemleniyor. Ternopil 25,90 grivna/kg ile en ucuz bölge iken Donetsk 52,78 grivna/kg ile en pahallı bölge.

Gözlemlenen şu ki ülke genelinde maaş ile gıda fiyatları arasında çok paralel bir grafik söz konusu değil. Örneğin: Odesa’da ortalama maaş olan 4084 grivna ile 101,5 kg ekmek-sala alınırken Kirovograd’da 3477 grivna ile 61,3 kg, Çernigiev’de 3423 grivna ile 64,5 kg, Harkov’da 3856 grivna ile 69,8 kg alınabilmekte.

Bu indekse göre geçim seviyesi en yüksek bölge olarak Odesa öne çıkıyor. Zengin bir liman şehri olan Odesa’da yüksek maaş ve bol çeşit ve miktardaki gıda ürünlerinin düşük fiyatları bu bölgeyi lider yapıyor.

Hiçbir sanayi tesisi olmayan Çernigiev ise diğer ekonomik göstergelerde olduğu gibi bu indeksde de depresif özelliğini ortaya koyuyor.  Bir tarım şehri olan Kirovograd’da ise maaşlar hiçbir zaman resmi beyan edilen seviyelerde olmadı ve belgesiz ticaretin en yaygın olduğu bu bölgede ekmek-salo fiyatı ülke ortalamaları seviyesinde olması sebebi ile geçimin zor olduğu bölgeler arasında.

Harkov ise Donetsk ve Lugansk’dan gelen göçmenlerin yoğun olarak yaşadıkları ve maaşların yaygın olarak resmi ödenmediği bir bölge. İhtiyaç sahibi göçmenler sebebi ile gerçek maaşlar oldukça düşük seviyelerde.

Başkent ise adeta ülke ortalamasını yansıtıyor. Evet, Kiev’de maaşlar ülkenin en yüksek seviyesinde ancak yüksek mağaza kiraları ve diğer giderler sebebi ile gıda fiyatlarıda yüksek.

Sonuç itibari ile liman, sanayi, ticaret şehirleri olan Odesa, Nikolaev ve Zaporije temel geçim indeksi itibari ile Ukrayna’nın en yaşanılası ve ortalama maaş ile en fazla çavdar ekmeği-salo alınabilir şehirleri.

Bu çalışmanın yapıldığı tarihlerde dolar kurunun 23 grv/$ olduğunuda hatırlatmak isterim.

Bu geçim indeksi çalısması umarım Türkiye’den gelen yatırımcılarımızın Ukrayna’daki ön araştırmalarınada fikir verir ve katkıda bulunur.

Kaynak : KP.UA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s