Ukrayna Tarımında “TOP 5” Bölge / Топ 5 наиболее аграрных областей Украины

Tarımda diğer ülkelerin gıpta ile baktıkları Ukrayna’nın sektörel istatistik rakamları göz kamaştırıyor. Tarım teknolojisinin henüz daha gelişmiş olmadığını söyleyebileceğimiz ülkenin son iki yıldır rekoltesi 60 milyon tonun üzerindedir.

Tarımda bu kadar iddialı olan Ukrayna’nın hangi bölgeleri üretim, dönüm, verimlilik ve diğer göstergeler açısından ilk sıralardadır? Yapılan farklı değerlendirme ve istatistik rakamlarına göre Vinnitsa bölgesi tarımın birçok kolunda lider olarak öne çıkıyor.

agroua.gif.resized_230x167[1]Ancak, bu ilk 5 sıralaması detayına girmeden önce ülkenin tarımdaki başarısının özeti olarak birkaç çarpıcı rakam vermek istiyorum:

ABD’de uygulanan tarım teknolojisinin bugün Ukrayna’da uygulanması mümkün olmuş olsa idi bugün 60 milyon ton olan rekoltenin 110 milyon tona yaklaşması söz konusu. 2014 yılında Ukrayna ayçekirdeği üretiminde dünya birincisi, arpada ikinci, mısırda beşinci, soyada sekizinci sırada yer aldı. Ukrayna’nın mısır üretimi Kanada ve Güney Afrika’nın üretimleri toplamından daha fazladır. Bağımsızlığına kavuştuğu yıldan bugüne kadar Ukrayna 2014 yılında tahıl ürünleri ihracatında ilk defa dünya ikincisi oldu. Ayrıca, ayçiçekyağı, ceviz ve kanola ihracatında da ülke dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Tarım ürünleri ihracatının büyük bir kısmı Asya ülkelerine yapılırken Hindistan ve Mısır önde gelen ilk iki ithalatçı ülkesi oldu Ukrayna’nın.

Ukrayna’nın 25 bölgesinin tamamı genel itibari ile tarıma çok elverişlidir. Tarımın farklı göstergeleri açısından ülkenin ilk 5 bölgesi geçtiğimiz günlerde açıklandı. Ortaya çıkan sıralama bazı konularda beni hakikatten şaşırttı. Sıralamada yer almasını beklediğim bazı bölgelerin listede yer almaması ve beklenmeyen bölgelerin listede yer alması dikkat çekiyor.

Bazı konu başlıklarına göre işte Ukrayna’nın tarım sektöründeki ilk 5 bölgeleri:

  1. Top 5 oblasts of Ukraine on the sowing areasTarım Arazisi :

1,96 milyon hektar ile Dnipropetrovsk Ukrayna’nın en fazla tarım arazisine sahip bölgesi. Buğday, mısır ve arpa Ukrayna’da tarım arazisi olarak en yaygın ekilen ürünler. 2014 yılında toplamda 148 bin Km2 arazide tahıl ekimi yapıldı ki bu miktar İngiltere’nin (130 bin Km2) yüzölçümünden daha fazladır. Tarım arazilerinin büyüklüğü açısından Dnipropetrovsk’u Odesa, Harkov, Vinnitsa ve Krivograd takip etmekte. Ülke yüzölçümünün % 70’i (41.500.000 hektar) tarıma uygundur.

  1. Top 5 regions in the percentage of acreageEkili Arazi :

Kirovograd bölgesindeki tarım arazilerinin % 66’sı her yıl ekilmektedir ve oran olarak ülkede lider durumdadır. Kirovograd’ın yüzölçümü 24588 Km2 iken Ukrayna topraklarının sadece % 4,1’ini oluşturmaktadır. Yüzölçümü olarak ülkenin en büyüğü olan Odesa sıralamada ilk 5’e giremezken Odesa topraklarının ancak %52’si ekilmektedir.

  1. Rekolte :

Top 5 regions for the production of crop productsVinnitsa bölgesi 2014 yılında 11,04 milyon ton ile ülkenin en yüksek rekoltesini yakalayan bölgesi olmasına rağmen tarım arazilerinin ekim oranı açısından ülkede üçüncü sırada yer almaktadır. Şeker pancarı ekiminde Ukrayna lideridir. 2014 yılında 3,3 bin Km2’de şeker pancarı tarımı yapılmaktadır.

  1. Et Üretimi :

Top 5 regions for the production of meat2014 yılında 325 bin ton et üretimi ile Çerkasy bölgesi birinci sırada yer alırken Eylül 2015 tarihi itibari ile Vinnitsa 317 bin ton ile liderliği Çerkasy’den almış gözüküyor.

Geçtiğimiz yıl Ukrayna toplamda 3.34 milyon ton canlı ağırlık et üretti ve bunun % 1,2’sini (40 bin ton) ihraç etti ve et ihracatından elde edilen gelir 381 milyon dolar oldu. Domuz ve tavuk üretimi hayvancılıkda ilk sırada yer almakta. 2014 yılında hayvan yetiştiriciliğnde Donetsk bölgesinden “PrAT APK-Invest” firması ülke birincisi olurken ikinci sırada “Mironovskaya Kümes Hayvanları” şirketi yer aldı.

  1. Top 5 regions for the production of milkSüt Üretimi :

2014 yılında Vinnitsa bölgesi 852.000 ton süt üretimi gerçekleştirerek Ukrayna’da lider durumda.

Ukrayna’da 2014 yılında toplam 11,23 milyon ton süt üretildi. İhraç edilen 64 bin ton süt ürününden 323.000.000 $ gelir elde edildi. Vinnitsa’yı Poltava, Hmelnitsky, Jitomirsky ve Lviv bölgeleri takip etti. Eylül 2015 tarihi itibari ile Ukrayna Devlet İstatistik Komitesi rakamlarına göre Vinnitsa bölgesi 652 ton üretim ile bu yılda liderliğini sürdürüyor.

  1. Top 5 regions for the production of honeyBal Üretimi:

Ukrayna bal üretiminde dünyada ilk, Avrupa’da üçüncü sırada yer alıyor. Geçtiğimiz yıl 8 bin ton bal üreten Donetsk bölgesi ülkede lider durumda.

Ülkede yaklaşık 400 bin arıcı faaliyet göstermektedir.  2014 yılında 66,5 bin ton bal üretilirken bunun 36,3 bin tonu ihraç edildi. En büyük ithalatçıları Türkiye, Slovakya, ABD, Polonya, Almanya, Fransa, İspanya oldu. 2015 yılında Macaristan, Çin, Azerbaycan’da yeni pazarlar olarak bu listeye girerken toplamda 22 ülkeye bal ihraç edilmektedir. Jitomir, Dnipropetrovsk, Nikolayev ve Vinnitsa ilk beş içerisindeki diğer bölgelerdir.

Not : Faydalanılan kaynak “Baker Tilly”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s