Ukrayna’da Bölgelerin (Şehirlerin) Ekonomik-Sosyal Gelişmişlik Sıralaması

UKREKORYTUkrayna Bölgesel Kalkınma, Konut ve İnşaat Bakanlığı’nın 64 kriter üzerinden yaptığı ve 12 ana başlık altında topladığı 2015 yılında Ukrayna’daki bölgelerin ekonomik ve sosyal gelişmişlik sıralaması geçtiğimiz günlerde açıklandı.

Ekonomik ve sosyal uyum, ekonomik verimlilik, yabancı yatırım, finansal yeterlilik, küçük ve orta ölçekli işletmeler, işgücü piyasasının etkinliği, altyapı yatırımları, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği, eğitim hizmet kalitesi, sağlık hizmet kalitesi ve ulaşılabilirlik, sosyal güvenlik, çevre yönetimi ve kalitesi gibi 12 ana konuda yapılan değerlendirmede Herson şehri maalesef 25 bölge arasında 20. sırada yer aldı. Lugansk ve Donetsk’deki olağanüstü durum sebebi ile sıralamanın en sonunda yer alması Herson’un sıralamadaki yerini yanıltıcı bir şekilde iki basamak yukarıya çekmiştir.

Herson’un değerlendirmede en iyi olduğu konular yabancı yatırım ve finansal yeterlilikte beşinci sıralarda yer alması oldu. En kötü olduğu konular ise 22. sıralarda yer aldığı altyapı yatırımları, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği, sağlık hizmetlerinin kalitesi ve ulaşılabilirliği oldu.

Başkent Kiev bölgesinde özel statiye sahip Kiev şehri hemen hemen tüm başlıklarda birinci veya ikinci sırada yer alırken Harkov şehri genel sıralamada ikinci sırada yer aldı.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s