Ukrayna Kherson Limanının Güncel Durum Özeti (2016)

KhrLimanYıllık 4 milyon ton yükleme kapasitesi ile Ukrayna’da öne çıkan deniz limanlarından biri olan Kherson Deniz Limanı Türkiye için ayrı bir öneme sahip.

2014/15 sezonunda Kherson Deniz Limanından yüklenen 3,6 MMT yükün  %54’ü olan 2 MMT’unun Türkiye’ye gönderildiğini dikkate aldığımızda bu limanın Türkiye için önemi ve Ukrayna ile olan ticaretimizdeki yeri çok net ortaya çıkmaktadır.

2014 yılında yazdığım “UKRAYNA’NIN HERSON LİMANININ TÜRK DIŞ TİCARETİNDEKİ ÖNEMİ, TARİHÇESİ VE MEVCUT DURUMU” başlıklı yazımda (buradan ulaşabilirsiniz) bu limanı konu almıştım. Üzerinden geçen iki yıla yakın zaman içerisinde bölgedeki siyasi, jeopolitik ve dış ticaret dengeler çok değişti. Kherson limanının sadece Türkiye için değil Ukrayna içinde önemi arttı ve profili değişti. Geçen süre içerisinde limanın  teknik altyapısıda gelişti.

1d019[1]İşte şimdi tüm bu değişiklikleri ve güncel bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu yazımda teknik detaya fazla girmeden 11 Eylül 2014 tarihli yazıma ek olarak, Ukrayna Altyapı Bakanlığı’nın hazırladığı “Kherson Deniz Ticaret Limanı 2016” başlıklı rapor aşağıdadır.

Geçtiğimiz aylarda iki ülke arasındaki resmi ve ticari görüşmelerde de sık sık gündeme gelen Kherson Deniz Limanı Ukrayna’nın özelleştirme programı kapsamında da yer almaktadır. Aralarında ABD’den de olmak üzere sektörel dev firmaların ilgilendiği ve önemi her geçen gün artan Kherson Limanının özelleştirilmesi sürecine Türkiye’den firmalarımızın ilgilerinin artarak devam edeceğini umut ediyor ve bunun gerekliliğine inanıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s