Ukrayna Kherson’un İthalatında Türkiye Açık Ara Lider

1855884Ukrayna’nın güneyinde yer alan ve Türkiye ile sıkı ticari ilişkileri olan Kherson bölgesinin mal ithalat ettiği ülkeler sıralamasında Türkiye bu yılda lider durumda.

2016 yılının Ocak-Temmuz döneminde Kherson bölgesi Türkiyeden 95,2 bin ton mal ithal etti. Bu rakam son yıllarda olduğu gibi bu yılda bölge ithalatının %52’sini oluşturmakta. İthal edilen ürünler arasında ilk sırada portland çimento, inşaat harç malzemeleri, mermer ve cipsleri, kimyasal ürünler, sülfat, mineral gübreler (azot-fosfat-potasyum), feldspat, hamur ürünleri ve gemi yer almakta.

Bölgenin mal ithal ettiği diğer ülkeler ise sırası ile Macaristan, Yunanistan, Belize, ABD, Çin, Mısır ve Belarus.

Ocak-Temmuz döneminde ithal edilen mal miktarı 182,5 bin ton ve bunun karşılığında gümrüğe beyan edilen tutar ise 3.262.900.000 grivna (127.900.000 $) oldu. Bu rakamla 2015 yılının ilk yedi ayı ile mukayese edildiğinde ithal edilen mal miktarının %47 ve tutarının ise %16 azaldığı gözlemleniyor. 2014 yılının ilk 7 ayında ithal edilen mal miktarı 268 bin ton ve tutarı ise 220 milyon $ idi.

Kherson Gümrük İdaresi Basın Servisi’nin yaptığı açıklamada 2016’nın ilk 7 ayı boyunca Kherson Gümrüğünde 338 kayıtlı firma üzerinden 792 çeşit ürün ithal edildi. Bu dönemde akredite faaliyet sayısı 1657 oldu.

Son 3-4 yıl içerisinde hızla yükselen döviz kurları karşısında hızla eriyen maaşlar neticesinde halkın alım gücü azalıyor ve ithal ürünlere olan talep çok önemli miktarda düşmeye devam ediyor. Bu durumdan başkent ve büyük şehirlerden ziyade taşra bölgeleri daha fazla etkilenmekte. Bu son istatistiklerde göstermekteki geçtiğimiz yıllarda daha fazla çeşit, miktar ve tutarda ürün ithal edilirken son yıllarda bu rakamlar düşmeye devam ediyor.

Ali Bulut

http://www.bulutali.com – https://www.facebook.com/AliBulut23

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s