Ukrayna’da Özelleştirilecek Kherson Isı ve Enerji Santralinin İhale Süreci ve Son Durum

wp-1479248759791.jpgUkrayna’da hükümet geçtiğimiz yıl 200 devlet işletmesinin özelleştirileceğini açıklamıştı. Geçen süre içerisinde bu işletmelerden bazıları satışa çıkarıldı, satıldı, iptal edildi veya ertelendi. Kalanları ise sırası ile satışa çıkarılıyor. Bu program kapsamında sıra Kherson Isı ve Enerji Santral’ine geldi.

Geçtiğimiz hafta Ukrayna Devlet Mülkiyet Fonu (SPF), Kherson’daki halka açık anonim bir şirket olan ısı ve enerji santralindeki %99,833 hissesini ihale yoluyla satacağını resmen açıkladı. Vidomosti Pryvatyzatsi gazetesinde yayınlanan duyuruya göre açık arttırma 22 Aralık 2016’da yapılacak.

Başlangıç fiyatı 155 milyon UAH (~6 milyon $) olacak ihalede pey sürme UAH 1.55 milyon UAH (~60 bin $). Teminat bedeli olarak 7,75 milyon UAH (~300 bin $) nakit veya karşılığı teminat mektubu belirlendi. Teklifler 14 Aralık 2016’ya kadar ihale makamına teslim edilecek.

İhaleyi kazanan firma, tesisin birikmiş vergi borçlarıni ödemeyi ve yeni teknoloji ve katı yakıt ile çalışan buhar sistemi kurmayı taahhüt etmiş olacak.

wp-1479249030433.jpgTesis 2014 yılında 15,6 milyon UAH (~780 bin $) gelir elde etmişti. 2015’de 51,4 milyon UAH (2,1 milyon $), 2016’nın ilk dokuz ayında da 88,3 milyon UAH (3,5 milyon $) zarar etmişti.

SPF başkanı yaptığı açıklamada daha önce yatırımcıların tesise ilgi duymadığını söyledi.

1956 yılında faaliyete geçen tesisisin eski teknoloji ve altyapısına geri kalmış, hantal işletmecilik anlayışıda eklenince acilen özelleştirilmesi veya teknolojik iyileştirilmesi gerekiyordu.Verimsiz çalıştırılan tesis ve buna bağlı dağıtım şebekesinde enerji kaybı ve üretim maliyeti çok yüksek. Kapasitesi 80 MW olan tesisin termal kapasitesi735 Gkal/h, yıllık üretimi 117 milyon kWh. Gaz ile çalışan işletmede 512 personel görev yapmakta. Kherson’un %60 ısıtmasını sağlayan tesis abonelerden tahsilat sıkıntısı çekmekte.

Rusya ile son yıllarda yaşanan siyasi ve askeri problemler sebebiyle gaz temininde ve maliyetinde sıkıntılı günler yaşayan ülkede bu ve benzeri diğer tesislerde katı yakıta geçilmesine karar verildi. Bu kapsamda, ihaledeki en önemli şartlardan biri yakıt sisteminin değiştirilmesi. Ancak, yine iki ülke arasındaki askeri problemden etkilenen Donetsk bölgesindeki kömür ocaklarının üretimlerini durdurması sebebiyle Ukrayna’da kömür sıkıntısının çekildiğide başka bir gerçek.

Aynı özelleştirme programı kapsamında yer alan ve kısa sürede ihaleye çıkacak diğer ısıtma ve enerji tesisleri ise şunlar; Dniprodzerzhynsk TPP, Kryvy Rih Heating Plant, Severdonetsk TPP, Lysychansk TPP, Mykolaiv TPP, Odesa TPP, Okhtyrka Heating Plant, Eskhar TPP, Kharkiv TPP 5.

http://www.bulutali.com

http://www.facebook.com/AliBulut23

http://www.twitter.com/AlBlt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s