Ukrayna Başbakanı Groysman Türk Işadamları İle Buluştu

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman kısa bir süre sonra yapacağı Türkiye ziyareti öncesinde, Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel’in ev sahipliğinde, Ukrayna’daki bir grup Türk işadamı ve profesyonelle çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Başkent Kiev‘de Hilton Oteli’nde öğle yemeğinde gerçekleşen görüşmeye Başbakan Groysman’ın yanı sıra Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Taras Kutoviy’in de bulunduğu bir heyet katıldı.

ukrayna-basbakani-groysman-turk-isadamlari-ile-9325567_8630_oTürk işadamları Başbakan Groysman ile görüşme sonrasında toplantıya ilişkin AA’ya değerlendirmelerde bulundu.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Ukrayna Başkanı Ruşen Çetin, uzun yıllardan beri Ukrayna‘da Başbakan seviyesinde üst düzeyde Türk işadamları ile ilk defa toplantı yapıldığını söyledi. Türk iş adamlarının Ukrayna ile çok büyük sorunlar yaşamadığını aktaran Çetin, var olan sorunların da Başbakan Groysman’a aktarıldığını belirtti.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki serbest ticaret anlaşmasının imzalanması, yatırımların teşviki ve karşılıklı korunması kanunu ile çifte vergilendirmeyi önleme kanununun yenilenmesinin Türk yatırımının önünü açacağını belirten Çetin, Groysman’ın Türk şirketlerinin sorunlarını çözeceği yönünde mesaj verdiğini aktardı.

Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkanı Burak Pehlivan, Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin altın çağını yaşadığını belirterek, Türk iş dünyası açısından önemli gördükleri iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşması ile ilgili Türk işadamlarının görüşlerini Başbakan’a aktarma imkanı bulduklarını ifade etti.

Ukrayna’da üç yıl önce yapılması güç olan alt yapı reformlarının gerçekleştirildiğini hatırlatan Pehlivan, buna rağmen yine de sorunların devam ettiğine dikkat çekti. Pehlivan şunları dile getirdi:

“Ancak şunu gördük. Ukrayna hükümeti diyaloğa açık. Bunların çözülmesi için bir kararlılık içerisindeler. Biz sorunlarımızı ifade ettik, onlar sorunların çözümü için kararlılıklarını ifade etti. Zaman bu sorunların çözümünü gösterecektir. Ancak biz istiyoruz ki bu güzel örneklerden de yola çıkarak Ukrayna‘ya daha çok Türk sermayesi gelsin, daha çok Türk yatırımı gelsin. Bunun da anahtarı müzakereleri 2007’den bu yana süren serbest ticaret anlaşmasının bir an önce iki ülke arasında imzalanmasıdır. Bu anlaşma, Ukrayna‘ya daha çok Türk yatırım demektir.”

Turkcell’in iştiraki Lifecell Genel Müdürü Burak Ersoy, Başbakan düzeyinde gerçekleşen toplantının beklenenden daha verimli olduğunu bildirdi. Ukrayna‘da serbest rekabetle alakalı sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Ersoy, “En temel problem, hali hazırda geçmiş dönemdeki gücünü çeşitli vesilelerle koruma. Burada regülasyona çok iş düşüyor. Bu işle alakalı birimlere çok iş düşüyor. Serbest rekabetin geldiği her ortam hem inovasyonu geliştirecek, hem de müşteriler adına Ukraynalılar için büyük bir avantaj sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

17156244_10154653639052862_8072571098652508083_nAgrozeta şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bulut, Ukrayna hükümetinin icraatları ile kayıt dışı ekonominin önüne geçerek haksız rekabeti azalttığını, ancak bu politikanın devam etmesi gerektiğini söyledi. Bulut, “Hukukun üstünlüğü konusunda Ukrayna‘da uzun zamandır yaşanan bazı sıkıntılar var. Bunların çözülmesi en büyük beklentilerimizden bir tanesi.” dedi.

Rasbek Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Bekmezci, Ukrayna ve Türkiye‘nin ortaklığı ile kurulacak organize sanayi bölgesinin Ukrayna‘ya gelecek Türk yatırımcısı için çok verimli olacağını dile getirdi. Ukraynalı yetkililerle bu hususta gereken bağlantıların bu toplantı sayesinde üst düzeyde sağlandığını kaydeden Bekmezci, “İnşallah yakın bir zamanda organize sanayi bölgesi kurulmasını umut ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Doğuş İnşaat Ukrayna Müdürü Seyhan Yılmaz, Ukrayna‘nın taahhüt ve finansal konularda eski sosyalist sistemden kalma bazı alışkanlıkları nedeniyle işbirliğine henüz tam olarak hazır olmadığını savunarak, “Bugünkü toplantı iyi bir şey gösterdi. İyi eğitimli farklı görüşü olan insanlar artık bizden farklı yararlanmak istiyorlar. Bizim daha büyük yatırım yapabileceğimizi ve daha büyük projelere imza atabileceğimizi görüyorlar. Bu da bize umut veriyor.” diye konuştu.

Ukrayna Başbakanı Groysman ile basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmede Türk işadamlarının yanı sıra Türkiye‘nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, DEİK UkraynaBaşkanı Ruşen Çetin, Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkanı Burak Pehlivan, Türk Ukrayna Sanayici ve İşadamları Birliği (TUSİB) Başkanı Zafer Özbay, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Ukrayna Genel Müdürü Şevki Acuner de hazır bulundu.

http://www.bulutali.com

https://www.facebook.com/AliBulut23                 https://twitter.com/AlBlt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s