Dünya Anadiller Gününde Güzel Türkçemizi Temsil Ettik

UNESCO’nun dünya genelinde her yıl organize ettiği Uluslararası Dünya Anadiller Günü bu yıl 22 Şubat 2017 tarihinde Herson’da da farklı etkinliklerle kutlandı.

FB_IMG_1487787591230Herson Kütüphanesinde düzenlenen etkinliklerde bölgede yaşayan Ukrayna, Polonya, Alman, Türk ve Musevi halklarının temsilcileri kültürlerinin güzel örneklerini sergilediler.

Son yıllarda Türk kültürünü benim temsil ettiğim etkinliklerde bu yıl annelerimizin kulaklarımızdan silinmeyen ninnilerini konu aldım. Bu yıl THY Herson bölge müdürü Erbil Akgün ve pazarlama müdürü Yakup Gül beylerde bizleri yalnız bırakmadılar ve etkinliklere teşrifleri ile etkili bir tanıtım yaptık.

Farklı içerikli dört ninniyi animasyonları eşliğinde hikayeleri ve ninnilerin Türk kültüründeki yerini misafirlerimize, yerel televizyon ve yazılı basına anlattık. Sanatçı Mircan Kaya’nın sesinden dinlettiğimiz ve büyük beğeni alan “Atem Tutem Men Seni“, “Uyusunda Büyüsün”, “Eşekli Ninni”, Fış Fış Kayıkçı” ninnileri katılımcılar ve TV’de seyredenler için sıradışı ve etkileyiciydi. Etkinlik sonrasındaki günlerde izleyicilerden aldığımız olumlu tepkiler bizleri fazlasıyla memnun etti. Bu yılki etkinliklere ninnilerimiz damga vurdu diyebiliriz. Yerel haber bülteninde ninnilerimizin kısa bir bölümünü seyreden dostlarımızdan gelen istek üzerine ninnilerimizi derlediğimiz CD’leri kendilerine hediye ettik.

ninniPolonya kökenli Ukrayna vatandaşları Herson bölgesinde uzun yıllardır yaşamaktalar ve buranın önemli bir kültürü. Bu yılki etkinliklerede kalabalık bir gösteri ile katıldılar. Polonya halk şarkıları, dansları ve masallarından örnekler sergilediler.

Herson’daki Yahudi halkı çok uzun yıllardır buradaki varlıklarını sürdürmekteler. Bölgenin en iyi okullarından biri olan Habad Yahudi okulundan öğretmen ve öğrenciler kendi dillerinden şarkıları sundular. Çabad Derneğinden temsilciler musevi kültürünü tanıttılar.

4913-1rg162Alman dostlarımız ise Goethe Enstitüsü’nün bölgedeki uzun yıllara dayanan verimli çalışmalarının sonucunu ve bölge kütüphanesi ile olan yakın ilişkilerini misafirlere tanıttı. Ukrayna’da Alman kültürü ve dili konulu etkili bir sunum yaptılar.

Evsahibi Ukrayna’lı dostlarımız ise şarkıları, dansları, dil ve bilim konulu sunumları ile kültürlerini tanıttılar. Ukrayna yerel ezgileri ve kıyafetlerindeki otantik motifler ve vatan konulu şarkılar seyircilerden büyük alkış aldı.

Önümüzdeki yıl ektinliklerde bölgedeki Tatar, Ahıskalı ve Azeri soydaşlarımızıda görmeyi ümit ediyorum.

http://www.bulutali.com

https://www.facebook.com/AliBulut23                 https://twitter.com/AlBlt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s